Jagodno

Forum osiedla Cztery Pory Roku
Dzisiaj jest pn sty 20, 2025 9:26 am

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt mar 31, 2009 3:50 pm 
Offline

Rejestracja: śr paź 27, 2004 9:56 pm
Posty: 4461
Lokalizacja: E2
Mieszkaniec osiedla: Tak
w wątku na forum mbanku pracownik napisał, że zamieszanie z UOKiK mbanku nie dotyczy, bo w papierach mowa jest o BRE... Gratuluję umiejętnej komunikacji z klientem :shock:

_________________
"Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wszystko i za wszystkich" - Dostojewski
"Odpowiadam za wszystko oprócz mojego kredytu hipotecznego" - Kamiński


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: wt mar 31, 2009 4:59 pm 
Offline
CPR Vertical Team
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw mar 02, 2006 1:05 pm
Posty: 6927
Mieszkaniec osiedla: Nie
Widać pracownik próbował wciskać klientom kit. mBank i Multibank nie są odrębny bankami należącymi do BRE, ale niczym innym jak częściami BRE działającymi pod inną marką. Próbowałem nawet przed chwilą odnaleźć info o zarządach mBanku i Multibanku, a dane korespondencyjne prowadzą do BRE. Dziwne zatem byłoby, gdyby zarzuty UOKiK na działalność mBanku były kierowane do kogoś innego niż BRE :)

_________________
Wolna sobota to i wolny jestem. Nie robię!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: wt mar 31, 2009 7:15 pm 
Offline

Rejestracja: śr paź 27, 2004 9:56 pm
Posty: 4461
Lokalizacja: E2
Mieszkaniec osiedla: Tak
oczywista sprawa, że mbank i mutibank to BRE, zdumiewa mnie tego rodzaju bezczelność i arogancja pracownika banku w oficjalnej wypowiedzi :shock:

_________________
"Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wszystko i za wszystkich" - Dostojewski
"Odpowiadam za wszystko oprócz mojego kredytu hipotecznego" - Kamiński


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: pt kwie 03, 2009 11:07 pm 
Offline

Rejestracja: pt cze 16, 2006 12:18 pm
Posty: 132
Lokalizacja: Jesień
Mieszkaniec osiedla: Tak
Już dawno zwróciłem uwagę na brak właściwej informacji o mBanku na ich stronie internetowej. Kiedyś nawet zadzwoniłem z ciekawości (co mają do powiedzenia) na ich infolinię. Oczywiście panienka nie widziała żadnego problemu.
Wprowadzają ludzi w błąd, bo nie ma banku ani spółki akcyjnej ani żadnej innej osoby prawnej o nazwie "Bankowość Detaliczna BRE Banku S.A."
Nawet na umowie o prowadzenie rachunku jest kilkakrotnie mowa o tej tzw. "Bankowości Detalicznej BRE Banku". Nazwa BRE Bank S.A. pojawia się tylko raz na umowie. Cała reszta papierów i strona internetowa informują o podmiocie, który nie istnieje prawnie. Dziwię się, że nadzór bankowy nie zwraca na to uwagi.
Gdyby ktoś zgubił pisemną umowę, to na podstawie informacji z ich strony internetowej, nie wiedziałby nawet kogo pozwać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: sob maja 02, 2009 12:50 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw sty 19, 2006 9:55 pm
Posty: 1490
Lokalizacja: C3
Mieszkaniec osiedla: Tak
W ostatnich miesiącach w sytuacji nie do pozazdroszczenia znaleźli się kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu według stawek oprocentowania ustalanych uchwałami zarządu danego banku, a nie - co jest regułą na rynku - w postaci sumy stopy WIBOR bądź LIBOR i stałej marży banku. Klienci wielu takich instytucji narzekają bowiem na zbyt wysokie w stosunku do realiów rynkowych stawki oprocentowania. O ile zwykle zarządy szybko reagowały na pogarszające się warunki na rynku finansowym, o tyle teraz - w warunkach rekordowo niskich stóp procentowych banków centralnych - nierzadko nie kwapią się z podejmowaniem decyzji korzystnych dla kredytobiorców, sprowadzających się do obniżek oprocentowania.

Wkrótce jednak może się okazać, że postanowienia umów kredytowych zezwalające władzom banku na niemalże swobodne kształtowanie wysokości oprocentowania stanowią w istocie niedozwolone klauzule umowne, nieobowiązujące konsumentów. Stosowny pozew w tej sprawie skierowany przez Prezesa UOKiK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czeka już na rozpatrzenie.

Urząd zakwestionował dwa postanowienia stosowane przez BRE Bank w umowach o kredyt hipoteczny. Jedno z nich dotyczy właśnie zmian stóp procentowych kredytu. Bank ten przyznawał sobie (zarządowi) możliwość kształtowania wysokości oprocentowania kredytu według własnego uznania. Zdaniem Urzędu tego rodzaju zapis jest zbyt ogólny i nieprecyzyjny. Brak precyzji w określeniu przesłanek zmiany wysokości oprocentowania powoduje, że przedsiębiorca może dowolnie kształtować jego wysokość, a konsument nie ma możliwości kontrolowania zasadności dokonanych zmian i przewidzenia jego wysokości. Zdaniem Prezesa UOKiK zmiana oprocentowania powinna zależeć od przesłanek obiektywnych, a nie od subiektywnej decyzji banku.

Jak odzyskać nienależnie zapłacone odsetki?

Jeżeli sąd podzieli argumenty Prezesa UOKiK, klienci banków stosujących podobny mechanizm ustalania wysokości oprocentowania będą mieli właściwie otwartą drogę do dochodzenia od swoich kredytodawców zwrotu części rat odsetkowych, które nie znajdują uzasadnienia w obiektywnych miernikach (np. stopach WIBOR 3M powiększonych o marżę banku z dnia zawarcia umowy).

Przykład

Jan K. w dniu 14 stycznia 2008 r. otrzymał w banku X kredyt hipoteczny w złotych na zakup mieszkania. Na dzień zawarcia umowy kredyt był oprocentowany w wysokości 6,75%. W tym dniu WIBOR 3M wynosił 5,65%, zatem hipotetyczna marża banku wynosiła 1,10%. W umowie bank przyznał sobie możliwość zmiany wysokości oprocentowania mocą stosownych uchwał zarządu banku, o czym kredytobiorca miał być każdorazowo informowany. W listopadzie 2008 r. Jan K. otrzymał pismo z banku, iż od grudnia 2008 r. oprocentowanie wzrasta do 8,35%. Tymczasem średnia arytmetyczna WIBOR 3M z okresu od 1 sierpnia 2008 r. do 1 listopada 2008 r. to 6,64%. Oznacza to, że w świetle obiektywnych przesłanek oraz z uwzględnieniem początkowej marży banku wysokość oprocentowania wzrosłaby „jedynie” do poziomu 7,74%. Zatem odsetki naliczone od różnicy (0,61%) bank pobierał z naruszeniem dobrych obyczajów oraz interesów konsumenta (Jana K.).

Jeżeli bank nie zwróci dobrowolnie nienależnie pobranego świadczenia (odsetek), klient może dochodzić swoich racji na drodze sądowej. Dobrą alternatywą dla sądu powszechnego jest jednak złożenie wniosku do Arbitra Bankowego działającego przy Związku Banków Polskich (spory do 8.000 zł).

http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze/1 ... dytu_.html

_________________
Przeliczanie współrzędnych pomiędzy układami WGS-84 (współrzędne geograficzne), 1965, 1992,1942 i 2000 http://wsp.geo.pl Przegląd i wyszukiwanie ramek sekcyjnych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group