Jagodno

Forum osiedla Cztery Pory Roku
Dzisiaj jest sob kwie 27, 2024 6:41 pm

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sie 20, 2004 1:40 pm 
Hyoscyamus pisze:
No właśnie i tu mamy to do czego zmierzałaś - nie da się tego przetłumaczyć.


Noooo..teraz czuje sie usatysfakcjonowana :D
Bo jak Reich-Ranicki napisal "Wszystko mozna przetlumaczyc , tylko nie szarm, wdziek tej poezji."

A mimo tego twoj przeklad mnie zachwycil... :D


[quote]


Na górę
  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sie 20, 2004 1:58 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn mar 29, 2004 7:12 am
Posty: 5579
Lokalizacja: A2
Mieszkaniec osiedla: Tak
Mira pisze:

Noooo..teraz czuje sie usatysfakcjonowana :D

A mimo tego twoj przeklad mnie zachwycil... :D


He, he... :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sie 20, 2004 4:15 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn maja 10, 2004 12:12 am
Posty: 7555
Lokalizacja: C2 - 7
Mieszkaniec osiedla: Tak
NAJNOWSZE DONIESIENIA GENEALOGICZNE:

milosz nie byl ani litwinem ani tym bardziej polakiem. milosz byl jaćwingiem.

http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?wid=5627374
(we wpisach forumowiczów)


no i tym spsobem ten malo znany narod ma pierwszego nobliste.
oczywiscie moim komentarzem do tego odkrycia jest tekst ponizej: to już nie jest...

_________________
http://www.swiezamieta.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sie 20, 2004 4:23 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn maja 10, 2004 12:12 am
Posty: 7555
Lokalizacja: C2 - 7
Mieszkaniec osiedla: Tak
to tym bardziej wara mu od skałki. niech go sobie jaćwingowie zabierają.

przez 75 lat pisal antypolskie utwory a my mu mamy sarkofag dawać?

to ja juz nie chce nawet wiedziec co o naszej ojczyznie mysla jaćwingowie. tyle pomyj wylal na nas ten uparty jaćwing.
po prostu jacwingowie maja falszywy obraz polski. wyrobili sobie o nas zdanie na podstawie wierszy swojego noblisty

polska dla polakow

glupota ludzka jest naprawde bezdenna
tak gleboko bezdenna, ze az fascynujaca

_________________
http://www.swiezamieta.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sie 20, 2004 8:25 pm 
--


Ostatnio zmieniony pt sie 20, 2004 8:31 pm przez Mira, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt sie 20, 2004 8:25 pm 
Hyoscyamus pisze:
Mira pisze:

Noooo..teraz czuje sie usatysfakcjonowana :D

A mimo tego twoj przeklad mnie zachwycil... :D


He, he... :oops:




...mile zaskoczyl.... :D


[quote]


Na górę
  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob sie 21, 2004 5:21 pm 
tymon pisze:
pawle, to ja w ramach tamtej dyskusji dopowiem: znowu jestesmy niesprawiedliwie potraktowani, bo przeciez kazdy inny kraj ma niespecyficzny jezyk (znaczy sztampowy) i jego literatura jest prosta (a moze i prostacka). dlatego wszystkie ksiazki latwo sie tlumaczy. portugalczyk doskonale wczuwa sie w literature szweda a włoch w wiersze anglika. tylko my mamy tak wielka tworczosc, ze normalnie nieprzetlumaczalna na te wszystkie prostackie jezyki. znowu pech.



Tak, tlumaczenie poezji polskiej jest trudne, czasami, jak w przypadku Lesmiana prawie (lub) niemozliwe. A mimo tego wypowiedz Tymona nie jest calkiem pozbawiona racji. Dlaczego tak jest, trudno powiedziec, mysle jednak, ze sa tego przynajmniej dwie przyczyny.

Pierwsza z nich jest dazenie ludzi w krajach wysokouprzemyslowionych, w ktorych konsumpcja odgrywa wrecz egzystencjonalna role, raczej do zaspokojenia potrzeb ciala niz ducha. Przecietny Niemiec ( a wiec zdecydowana ich wiekszosc) z reguly nie czyta swojej (rowniez obcej) poezji, Goethe ewentualnie w szkole. Czy mozna sie zatem dziwic ich niewiedzy o Norwidzie, Asnyku czy Szymborskiej?

Druga przyczyna jest zupelnie innego rodzaju.
Im wieksze znaczenie w swiecie posiada dany kraj, tym wieksza slawa ciesza sie jego tworcy kultury. Rozglos ten nie zawsze jest jednak dobrym miernikiem wartosci. Bo czy nie jest nasz rzadzony przez komercje swiat pelen slawnych a jakze miernych "artystow"?



[quote]


Na górę
  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn sie 23, 2004 7:58 am 
Offline

Rejestracja: ndz kwie 04, 2004 9:09 pm
Posty: 6550
tymon pisze:
to tym bardziej wara mu od skałki. niech go sobie jaćwingowie zabierają.

przez 75 lat pisal antypolskie utwory a my mu mamy sarkofag dawać?

to ja juz nie chce nawet wiedziec co o naszej ojczyznie mysla jaćwingowie. tyle pomyj wylal na nas ten uparty jaćwing.
po prostu jacwingowie maja falszywy obraz polski.


Może dlatego, że icvh Polacy wytłukli ;)

pzdrw
PK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn sie 23, 2004 8:10 am 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt mar 30, 2004 7:35 pm
Posty: 4898
Lokalizacja: B2 - 48
Nie sami, Pawle, nie sami.

_________________
Pora na pora!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 7:45 am 
Offline

Rejestracja: ndz kwie 04, 2004 9:09 pm
Posty: 6550
Łukasz Kamiński pisze:
Nie sami, Pawle, nie sami.


No, nie sami - fakt :)

A'propos 'delikatności' polskiej lewackiej prawicy
http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/wiadomosc.html?id=28959
(Tymon - tylko się nie denerwuj...)

pzdrw
PK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 8:00 am 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn maja 10, 2004 12:12 am
Posty: 7555
Lokalizacja: C2 - 7
Mieszkaniec osiedla: Tak
to ja pawle polacze dwa watki - miloszowski i ten nasz, o polsce w ogonie swiatowej elity lub (twoja wersja) gdzies blisko glowy tejze.

wyobraz sobie, ze na pogrzeb milosza przyjada ludzie z calego swiata, niektorzy pierwszy raz beda w polsce. ich swiatopoglad przyjmuje, ze cz. milosz byl jednym z najwiekszych tworcow i myslicieli XX w. a tu nagle, prosze ja ciebie, w ojczyznie tegoz milosza pojawia sie nawiedzeni politycy-faszysci, skinhedowska mlodziezowka romana giertycha i jakis kazubowski z transparentami, pojawia sie (oj pojawia) babcie z radia maryja. rota na 100 glosow to pewnik. i wreszcie na trasie konduktu jacys ludzie beda sie kladli krzyzem. moze ktos rozerwie szaty, a inny - zeby i zagraniczni zrozumieli - zakrzyknie: no pasaran!

otoz moja puenta jest taka: ci ludzie przekonaja sie, ze milosz mial racje, ze to co pisal o polsce i polakach to prawda.

p.s. dodam tylko, ze milosz nie pisal tak o calej polsce i wszystkich polakach. ale o faszystach endecko-nacjonalistycznych, antysemitach ( tu trafil sie nam nawet swiety - ojciec kolbe. ewenement na skale swiatowa!), ciemnogrodzie i tym podobnych.

p.s.2 dodam tylko ze smutkkiem, ze tego ciemnogrodu u nas mnostwo. w dodatku oni maja najwieksze z nas wszystkich przekonanie, ze polska jest ...Jasnogrodem.

_________________
http://www.swiezamieta.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 8:17 am 
Offline

Rejestracja: ndz kwie 04, 2004 9:09 pm
Posty: 6550
tymon pisze:
to ja pawle polacze dwa watki - miloszowski i ten nasz, o polsce w ogonie swiatowej elity lub (twoja wersja) gdzies blisko glowy tejze.
[ciach]



Tymon
jestes niezawodny :D

Czyżbym wyczuwał nutkę złośliwości - u Ciebie :?: Rasowego nihilisty :?:
;)
Ale, ale - chyba to nie cynizm :shock: Za młodzi jesteśmy jeszcze na takie uczucia :P
;)

Tymon. Zwróć uwagę, że sam podaję te przykłady, które, jak mniemasz, świadczą przeciwko mojemu zdaniu. Mogłoby to oznaczać, że nie jestem tak bezkrytyczny w stosunku do naszej polskiej rzeczywistości, jak mi imputujesz. Z drugiej strony jeśli wydaje Ci się, że w takiej - dajmy na to - Francji, nie istnieje zjawisko LPRyzmu, w różnych odmianach, to zgoła pozwolę sobie się z Tobą (znów) nie zgodzić. Istnieje. Nawet się nazywa podobnie ;) Czy nie demonstrują :?: Pewnie demonstrują, tylko u nas nie słychać (nikt nie ma ochoty się tym chwalić). Albo i nie demonstrują - bo zbyt leniwi na ten przykład.
Ja - powtórzę - nie jestem bezkrytyczny. Jeśli jednak sugerujesz, że inne państwa, narody czy społeczeństwa są lepsze, to wg mnie się mylisz. Nasz spór, mam wrażenie, przebiega na tej właśnie linii. To znaczy nie tyle: czy Polska jest najlepsza :?: Ale raczej: czy faktycznie wszyscy inni są lepsi :?: A te dwa sformułowania baardzo się różnią.

pozdrawiam
Paweł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 8:36 am 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn maja 10, 2004 12:12 am
Posty: 7555
Lokalizacja: C2 - 7
Mieszkaniec osiedla: Tak
to jest chyba jak ze szklanka. ja widze pusta do polowy. a ty do polowy pelna. chyba mam pecha, bo ja musze widziec w koszmarach moich lby podgolone i radia beczące rote. musze widziec faszystowska prase i poglady z kosmosu. i jeszcze na dodatek mam jakas zylke w moim krwioobiegu nie tak. cos mnie pcha zeby z tym walczyc. po co i dlaczego - ja nie wiem. nawet nie moge sie nazwac katastrofista, bo jakim cudem ja dozyje konca obecnego wieku?

pawle to ja zrobie wolte. ja sie nie wstydze polski spod znaku milosza czy kolakowskiego. wrecz jestem dumny. i to - publicznie wypowiadam - jest elita elit swiatowych. ja nie moge zniesc, ze to cale robactwo bedzie teraz wmawialo, ze milosz byl taki, smaki i owaki. i ze to bedzie wizytowka naszego kraju. a nie sam milosz. ze nie mozna ich zakrzyczec. ze im ktos wierzy. slucha ludzi chorych na nienawisc. i ze wreszcie ja zaczynam chorowac na nienawisc - tyle ze do tego robactwa. i ze to sie wpisuje w nasza tradycje sarmacka - ze wychodzi na to, patrzac zlosliwym okiem, ze to nasza cecha narodowa. czyli, ze nasza cecha narodowa jest glupota. tak wielka, ze ludzie chcacy z nia walczyc czuja sie bezsilni. jak artur wobec edka.

_________________
http://www.swiezamieta.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 11:30 am 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn mar 29, 2004 7:12 am
Posty: 5579
Lokalizacja: A2
Mieszkaniec osiedla: Tak
tymonie ąężśćńó - pliiiiizzzzzzz - ciężko się czyta takie długie teksty.... :wink:

Podpowiedź: wystarczy wcisnąć prawy ALT - taki śmieszny przycisk gdzieś koło spacji... :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 12:32 pm 
Hyoscyamus pisze:
ciężko się czyta takie długie teksty.... :wink:



Alez nie, w zadnym razie, wrecz przeciwnie -

w tym wypadku...

Cytuj:


Na górę
  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 12:51 pm 
Offline

Rejestracja: ndz kwie 04, 2004 9:09 pm
Posty: 6550
Hyoscyamus pisze:
tymonie ąężśćńó


Nie bądź wulgarny...
;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 12:58 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn mar 29, 2004 7:12 am
Posty: 5579
Lokalizacja: A2
Mieszkaniec osiedla: Tak
Co by było jasne :wink:

Ja tu nie mówię o ciężkości tematu, wszak uważam iż przemyślenia autora są niezwykle ciekawe.....

Ja tu mówię o stosowaniu ZNAKÓW DIAKRYTYCZNYCH - bo cały sens tematu wykłada się na łopatki kiedy człowiek zamiast go analizować, zastanawia się czy wyraz kończy się na a czy na ą....

Ot cały problem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 1:04 pm 
Ach, takich malostek nie zauwazam.. :D


Na górę
  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 1:12 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn mar 29, 2004 7:12 am
Posty: 5579
Lokalizacja: A2
Mieszkaniec osiedla: Tak
Nu wim ze si cepiam ale jakos mi ciezko tak cytac bez ogonkof i innych znakoof diklytycnyh...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sie 24, 2004 1:29 pm 
Heureka!!!

Wreszcie doszlam do tego, jak przestawić język - dla ciebie Andrzej! :lol:



[quote]


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 275 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group